Spływy kajakowe

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty spływów kajakowych po Drawie i Korytnicy, noclegów oraz wyżywienia.

Noclegi

Wyżywienie

Spływy jednodniowe

Spływy dwudniowe

Spływy wielodniowe

Spływy dla grup/firm

Drawa

Korytnica

Sprzęt

Regulamin

Cennik

Blog

Kontakt

wróć do bloga

Zimowy spływ kajakowy

07 grudnia 2017

Na takie pytanie pewnie wielu z was zrobi wielkie oczy i zapyta ale jak? A no normalnie jak i wiosną czy też latem! Temperatura powietrza fakt jest niższa ale przecież uprawiacie inne formy aktywności podczas zimy i tam nie przeszkadza wam temperatura. Jeździcie na nartach, biegacie i tak samo możecie pływać kajakiem. Odstrasza was jedynie "wasza głowa" która mówi jak pływać kajakiem kiedy pod nami taka lodowata woda, zapewniamy was nie taki diabeł straszny jak go malują.  Jest kilka rzeczy o których warto pamiętać podczas zimowych spływów, a takich które pomijacie podczas pływania latem.

Wybór trasy spływu jak i jego długości.

To ważne aby trasa spływu zimowego nie była zbyt trudna i bogata w zwałki. Może to skutecznie odstraszyć i mocno zaawansowanych kajakarzy. Należy ograniczyć do minimum możliwość wywrotki dlatego nie namawiamy a wręcz odradzamy pływanie po najtrudniejszych odcinkach w czasie zimowych wypadów. Wywrotka podczas zimowych spływów jest zupełnie inna niż tych letnich i niesie więcej zagrożeń z czym trzeba się liczyć wybierając się na kajak. Jednak mamy i takie grupy które pływają już wiele lat w porze zimowej najtrudniejszymi trasami i spokojnie wychodzą z tego sucha stopą. Długość trasy także powinna być dobrze przemyślana gdyż podczas zimowej aury polecamy pływać maksymalnie 4 godziny, a także w czasie spływu zrobić przerwę na gorącą herbatę, a przede wszystkim rozgrzanie nóg które w kajaku nie są tak zaangażowane jak górna część ciała.

Ubranie na zimowy spływ.

Tutaj można napisać jedno: ilu kajakarzy tyle pomysłów na swój strój. Pewnym jest że pływając w wypożyczalni nie będziesz inwestował wielkich pieniędzy w ubiór na spływy zimowe na jeden góra trzy wypady w ciągu roku. Dlatego najważniejszym jest aby góra ciała która intensywnie pracuje podczas spływu nie była ubrana za ciepło za to o nogi i stopy już trzeba odpowiednio zadbać. Warto ubrać czapkę i rękawiczki neoprenowe.

Co zabrać na zimowy spływ.

Zabieramy przede wszystkim zapasowe ubranie, które chowamy w miejsce w którym nie zamoknie nam w przypadku wywrotki. Jest to bardzo ważne aby na zimowym spływie mieć ubranie zapasowe na czarną godzinę. Może nam się przydać zapalniczka z rozpałka aby po drodze na biwaku rozpalić ognisko żeby się ogrzać. Termos z gorącą herbatą także będzie nieoceniony na takiej wyprawie. Zabierz coś do jedzenia co szybko może dodać ci energii a także apteczkę.

Jest kilka kwestii, których należy przestrzegać podczas zimowych spływów, między innymi nie pływać samemu gdyż jest to bardzo ryzykowne i niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo. W razie wywrotki nie zważać na sprzęt i ekwipunek tylko w pierwszej kolejności udać się na brzeg a ratowanie dobytku zostawić innej osadzie. Kolejną bardzo istotną sprawą jest by jak najszybciej zmienić mokre ubrania.

Gotowi na zimowe wyzwanie?

Spływ kajakowy zimą?