Spływy kajakowe

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty spływów kajakowych po Drawie i Korytnicy, noclegów oraz wyżywienia.

Noclegi

Wyżywienie

Spływy jednodniowe

Spływy dwudniowe

Spływy wielodniowe

Spływy dla grup/firm

Drawa

Korytnica

Sprzęt

Regulamin

Cennik

Blog

Kontakt

wróć do bloga

Spływ kajakowy z dzieckiem

03 stycznia 2018

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców to: ile lat musi mieć dziecko żeby zabrać je na kajaka?

Odpowiedź na takie pytanie jest banalnie prosta. Dziecko w każdym wieku może pływać kajakiem i taka jest zawsze moja odpowiedź. Jednak dodaję coś jeszcze! To kiedy Ty zabierzesz swoje dziecko do kajaka zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojej pewności w swoje umiejętności. Ja zacząłem pływać w wieku 3 lat. Dokładnie w takim wieku pierwszy raz zostałem posadzony w kajaku. I nie był to mój wybór tylko mojego taty, dużo z tego spływu nie pamiętam, ale tak to się zaczeło. Są ludzie, którzy kajakiem pływaja z niespełna rocznymi maluchami, inni zaś czekają na właściwy moment- cokolwiek to znaczy. Każdy z nas jest inny, ma swój rozum i sam sobie musi na to pytanie odpowiedzieć: czy jest gotowy zabrać swoje dziecko na spływ? Pamiętaj jednak nic na siłę, dziecko musi chcieć płynąć kajakiem bo inaczej będzie to męczarnia i dla was i dla niego, a co za tym idzie zamiast przekonać go do aktywności jaką jest spływ możecie je zrazić na całe życie.

 

Jeżeli już wiesz, że chcesz płynąć ze swoim dzieckiem jest jeszcze kilka bardzo istotnych kwestii.

Jedna z ważniejszych rzeczy jaka czeka nas przed spływem to wybór trasy.  Jeżeli płyniemy z dzieckiem, które już potrafi pływać wpław to jakoś nam łatwiej podejść do zadania jakim jest spływ. Jednakże jeżeli jest to maluch dla którego pływanie to" czarna magia" to i jakby nam więcej myśli kłębi się w głowie. Jedno jest pewne. Musisz dopasować trudność trasy do swoich umiejętności, długość zaś do umiejętności twojego dziecka! Tak, dziecko odgrywa tu kluczową rolę i to pod nie ustalaj przede wszystkim długość trasy, bo kto jak nie rodzic zna lepiej swoje dziecko i kto jak nie rodzic wie ile nasze dziecko będzie w stanie wysiedzieć nam w kajaku. Każde dziecko jest inne, są takie które spokojnie siedzą w kajaku i pływają po 5 godzin, a są takie dzieci którym ciężko dotrwać 3 godziny. W czasie spływu z dzieckiem wskazane jest robić przerwy aby urozmaicić spływ. 

 

Ważnym jest także konfiguracja osady podczas spływu. Kto z kim płynie i gdzie usiądzie. Jeżeli płyniecie rodzic- dziecko to nie ma tu problemu. Jeżeli zaś jest dwóch rodziców i dziecko można rozwiązać to dwojako. W przypadku gdy dziecko jest mniejsze można je posadzić z rodzicem z przodu lub w kajaku z dostawką miedzy rodzicami, gdy dziecko zaś jest większe należy wziąć pod uwagę, że jeden z rodziców będzie musiał płynąć np. kajakiem jednoosobowym. Trzeba się także liczyć z tym, że dziecko nie pomoże nam w wiosłowaniu i cała praca będzie spoczywać na nas, jednakże od czego jest na rzece nurt;)

 

Oczywiste jest, że należy dziecko zabezpieczyć przed słońcem, zabrać jedzenie i picie, kurtkę przeciwdeszczową, odpowiednie buty, a także ubrania na zmiane schowane w szczelnym worku w razie wywrotki. 

Temat spływu z dzieckiem pokrótce przybliżony więc jeżeli będziecie gotowi na taką przygodę czas wybrać trasę.

 

Spływ z dzieckiem